Očakával som , že predvolebná kampaň bude veľmi tvrdá a bude najmä o charaktere štátu /v našom poňatí sociálneho štátu/ a jeho úlohách, v záujme občanov zvládať finančnú krízu a jej dôsledky.
Pád toľko ospevovanej vlády však spôsobil traumu politikov a nesmierne sklamanie a frustráciu pravicových voličov. Aby toho nebolo dosť dobieha ich všetkých privatizácia energetických monopolov nevýhodných pre štát a podozrenia z delenia provízií ako sa uvádza v Gorile. „Nemám koho voliť“ , počuť zúfalé hlasy, ktoré u všetkých pravicových politikov vyvoláva zdesenie.
Prial by som si a asi aj veľká časť občanov, aby táto beznádej a skepsa zostala tam, kde vznikla, v prostredí v ktorom vždy podporovali privatizáciu, voľnú ruku trhu, čo najmenej štátu, ľahostajnosť k prehlbovaniu nerovnosti, ľahostajnosť k sociálnej súdržnosti a solidarite bohatých s chudobnými . Možno je to požiadavka dosť tvrdá, ale pravicové prostredie za posledných desať rokov nevyprodukovalo žiadnu politickú stranu ani politického lídra, ktorí by sa dokázali obhájiť na politickej scéne. Nie je to zároveň aj prostý dôvod, že nedokážu vládnuť ?
Problémom je však to, že sú celkom evidentné snahy vniesť tento pesimizmus do celej spoločnosti, zahmlievaním faktov a úpornou snahou dokázať , že všetci sú rovnako zlí.
Na politickej scéne prebieha bratovražedný boj zakladajúcich členov KDH, ktorí sú dnes na rôznych kandidátskych listinách.
Druhá časť presviedča občanov, že v boji s korupciou dosiahla najlepšie výsledky v akejsi súťaži a znovu je schopná zlepiť nejakú vládu , samozrejme ak občan volič zabudne…
Ďalší sa usilujú zahmliť svoju účasť na kauzách okolo privatizácie a i to, že ak Gorila ako akcia SIS bola skutočná , tak bola zameraná na odhalenie nesmiernej korupcie pri privatizácii a teda okradnutí všetkých občanov. Skutočne originálny je jeden z nich , ktorý teraz geniálne prebehol k okradnutým, podporuje protesty proti Gorile a veľavravne ukazuje na lídra opozície, že podozrivý je on.
Veriť vlastnej genialite potom umožňuje klásť si aj veľkolepé úlohy a k dosiahnutiu svojich cieľov nechať si „vnútiť“ trebárs aj požiadavky protestujúcich k odloženiu volieb a založiť si vlastnú stranu na vlne protestov…?
Zahmlievanie skutočnosti, odvádzanie pozornosti od seba a snaha zatiahnuť do vlastných káuz vtedajšiu i terajšiu opozíciu to má byť cesta k znovuzískaniu voličov.
Voľby 10. marca sú preto , lebo pravica nebola schopná spravovať Slovensko dlhšie ako 18 mesiacov a sú aj o tom, aby ľudia nezabudli aké kauzy sa odohrávali počas privatizácie a kto boli aktéri.
Je to zároveň zvláštna príležitosť , pretože ak by vláda nepadla, Gorila skutočná či neskutočná, by bola tam, kde bola na jeseň roku 2011.
Pre niektorých by potom vlastná genialita musela ustúpiť funkcii vo vláde, protestujúci by boli doma, vodné delo v garáži a gorila v šuflíku.
Vladimír Faič, poslanec NRSR za Smer-SD.
Celá debata | RSS tejto debaty